مرجع کتاب های ایران و جهان

رواج خدمات غیرقانونی سفید کردن دندان در انگلستان

رواج خدمات غیرقانونی سفید کردن دندان در انگلستان

شورای عمومی دندان‌پزشکی (GDC) بریتانیا می‌گوید ارائه غیرقانونی خدمات سفید کردن دندان در سالن‌های زیبایی لندن گسترش نگران کننده‌ای پیدا کرده است و این در حالی است که تنها دندان‌پزشکان و افراد حرفه‌ای که نامشان در این شورا ثبت شده است، می‌توانند با تجویز دندان‌پزشک این کار را انجام دهند.

teeth whitening

 

بی‌بی‌سی لندن، برای آنکه ببینید در این سالن‌ها چه اتفاقی می‌افتد، خبرنگار خود را تحت عنوان مشتری به آن‌ها فرستاده است تا پنهانی از فرایند سفید کردن دندان در این سالن‌ها فیلم بگیرد. یکی از این فیلم‌ها، سالنی را نشان می‌دهد که شخصی در آن برای سفید کردن دندان‌ از محلول هیدروژن پراکساید بیست و پنج درصد استفاده می‌کند و این در حالی است که قوی‌ترین محلول هیدروژن پراکساید که دندان‌پزشکان بریتانیایی قانوناً مجاز به استفاده از آن هستند، شش درصد است. چرا که غلظت بالاتر این ماده، ممکن است سبب از دست رفتن دندان، سوختن و تاول زدن لثه شود.
شخصی که در یکی از این محل‌های غیرقانونی دندان‌هایش را سفید کرده، به بی‌بی‌سی گفته است که آن‌ها برای این کار از محلول هیدروژن پراکساید سی و پنج درصد استفاده کرده‌اند و همین سبب شده است که تا چهل و پنج دقیقه درد دندان شدید داشته باشد و چند روز بعد، دهانش بسیار قرمز و حساس شود. به طوری که ظاهر آن شبیه زخمی شده است که سر باز کرده باشد.

سفید کردن دندان در منزل با گذراندن دوره‌های یک روزه
خبرنگار بی‌بی‌سی برای تهیه یک گزارش دیگر به شخصی مراجعه کرده بود که دندان افراد را در خانه‌اش سفید می‌کرد و برای هر نوبت هفتاد و پنج پوند می‌گرفت. در فیلمی که این خبرنگار از این شخص گرفته است، مشاهده می‌شود که او برای سفید کردن دندان‌ها، از محلول بیست و پنج درصد هیدروژن پراکساید استفاده می‌کند و حتی اعتراف کرده که آن زمان می‌دانسته این کار غیرقانونی است. او حتی به افراد پیشنهاد  می‌کرده که دندان‌هایشان را تراش بدهد و به خبرنگاری که نزدش رفته بود، یک تیوب کربامید پراکساید فروخته بود و این در حالی است که این محصول، زمانی که برای سفید کردن دندان به کار گرفته می‌شود به هیدروژن پراکساید هفت درصد تجزیه می‌شود. البته این شخص بعداً اقدامات خود را حاشا کرده و گفته است از زمانی که فهمیده سفید کردن دندان‌ها توسط غیرمتخصصین جرم است، این کار را کنار گذاشته است.

در مورد دیگری، آرایشگری که خود اعتراف کرده بود تنها یک دوره یک روزه سفید کردن دندان گذرانده است، برای هر نوبت صد پوند از اشخاص پول می‌گرفت و اظهار می‌کرد که ماده‌ای که استفاده می‌کند فاقد پراکساید است و این در حالی است که در زمان سفید کردن دندان‌ها، از خبرنگار مربوطه خواسته بود بر روی لثه‌های خود محافظ بگذارد تا آسیب نبینند.

فرانچسکا کین (Francesca Keen)سرپرست بخش درمان‌های غیر قانونی شورای عمومی دندان‌پزشکی بریتانیا می‌گوید: «اگر کسی در یک سالن زیبایی در کنار خیابان، ادعا کرد می‌تواند بعد از گذراندن یک دوره یک روزه دندان‌هایتان را سفید کند، کلاهتان را قاضی کنید و ببینید چرا دندان‌پزشکان پنج سال درس می‌خوانند تا مهارت کافی را برای این کارها پیدا کنند و دست آخر بدانید با سپردن خود به دست این افراد، سلامتی‌تان را به خطر می‌اندازید.»

www.setatira.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *