مرجع کتاب های ایران و جهان

داروهای OTC و زخم‌های دهان

داروهای OTC و زخم‌های دهان

دکتر شیلان صلاح،متخصص بیماری‌های دهان و فک و صورت

داروهای بدون نسخه (OTC) برخی از اقلام دارویی هستند که می‌توان آنها را بدون تجویز پزشک از داروخانه‌ها تهیه نمود. آیا می‌توان برای زخم‌های دهان نیز به صورت بدون نسخه از داروخانه‌ها دارو تهیه کرد؟ پاسخ ساده است. بسیاری از بیماران مبتلا به زخم‌های مخاط دهان، با تصور ابتلا به آفت به داروخانه‌ها مراجعه کرده و داروهایی را به صورت OTC تهیه می‌کنند که نه تنها منجر به درمان بیماری نمی‌شود، بلکه‌ گاه فرایند تشخیص را به تعویق انداخته و در بعضی موارد حتی مضر نیز هستند. از آنجایی که طیف وسیعی از بیماران انواع گوناگونی از زخم‌های دهانی را «آفت» می‌نامند، صرف اینکه بیمار ابراز کند مبتلا به آفت شده، نمی‌توان بدون معاینه برای او داروهای زخم‌های آفتی را تجویز کرد.

oral aphthous

از سوی دیگر برخی از دندا‌ن‌پزشکان و پزشکان نیز انواع متفاوتی از زخم‌های دهانی را به اشتباه با تشخیص «آفت» درمان می‌کنند که می‌تواند فرایند تشخیص و درمان را به تعویق بیندازد. در این موارد در صورتی که دندان‌پزشک یا پزشک شناخت کافی از زخم‌های دهانی ندارد، بهتر است هر چه سریع‌تر بیمار را به متخصصین بیماری‌های دهان، فک و صورت ارجاع دهد.

باید این نکته را متذکر شد که برخی از سرطان‌های دهان، بیماری‌های خود ایمنی و عفونت‌های ویروسی و قارچی نیز به صورت زخم‌های دهانی بروز می‌کنند و عدم ارجاع، تشخیص و درمان به‌هنگام این بیماری‌ها می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد. هم چنین‌ گاه زخم‌های دهانی اولین نشانهٔ ابتلا به بیماری سیستمیک (داخلی) هستند و لذا نباید به سادگی از کنار این زخم‌ها گذر کرد.

در پایان باید این نکته را افزود که حتی اگر تشخیص آفت برای زخم‌های دهانی بیمار قطعی باشد، باید شرایط زمینه‌ساز و علل عود زخم‌ها بررسی شود و نمی‌توان تنها به درمان‌های علامتی بسنده نمود.

 

داروهای OTC و زخم‌های دهان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *