مرجع کتاب های ایران و جهان

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

تفاوت کامپوزیت و لمینت چیست؟ این دو روش پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی چه مفهومی دارند و چه تفاوتی هایی با هم دارند؟ شناخت کامپوزیت و لیمینت و تفاوت کامپوزیت و لمینت مطمئنا قبل از رجوع به داندانپزشکی می تواند در انتخاب روش مناسب و برآورد هزینه ها به شما کمک کند، به طور کلی می توانیم بگوییم کامپوزیت دندان در مفهوم ونیر کامپوزیتی است و لمینت هم به معنای لمینت سرامیکی است، زمانی از این دو روش استفاده می شود که بخواهیم رنگ گرفتگی (زردی) یا بدفرمی دندان ها را برطرف کنیم، در اصلاح طرح لبخند نیز از این روش ها استفاده می شود، با این وجود این دو روش تفاوت هایی نیز باهم دارند که در این مقاله به تفاوت کامپوزیت و لمینت خواهیم پرداخت.

لمینت دندان از نوع سرامیکی

لمینت سرامیکی پوش از جنس یک نوع از سرامیک می باشد، که برای آماده سازی (ساخت و تحویل) آن به مدت زمانی در حدود دو الی سه هفته لازم است، برای تهیه لمینت دندان در ابتدا قبل از این که سطح دندان تراشیده شود از دندان های مراجعه کننده قالب گرفته می شود، در مرحله بعد این قالب ها برای تهیه و ساخت لمینت سرامیکی به لابراتوار فرستاده می شود، در لابراتوار لمینت با توجه به دستور پزشک و انتخاب بیمار آماده می شود و پس از آماده شدن در جلسه بعدی لمینت ها بر روی دندان ها چسبانده می شوند.

کاربرد لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی و بی نظمی دندان ها، هم اندازه نبودن دندان ها، اصلاح رنگ بد دندان، برای بستن فاصله دندان ها، ترمیم شکستگی های دندان، اصلاح دندان بدشکل و… است. از مهم ترین ویژگی لمینت های سرامیکی می توانیم به استحکام بالای آن اشاره کنیم، در مواردی که دندان ها زیر استرس شدیدی هستند و یا مشکلات ظاهری نیز مثل شکستگی و تغییر رنگ و پرشدگی زیاد است از لمینت سرامیکی استفاده می شود.

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

کمپوزیت دندان

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر مادهٔ ترمیمی است که همرنگ رنگ دندان می باشد، نیاز به قالب گیری و زمان بیشتری برای آماده شدن ندارد، طی یک جلسه و توسط خود داندانپزشک آماده می شود و بر روی دندان ها قرار داده می شود، کامپوزیت ونیر با مهارت بالا و دقیقی ساخته می شود، کاربرد کامپوزیت ونیر بیشتر حالت محافظه کارانه دارد، درمان با حداقل تراش ممکن انجام می گیرد، در زمانی که دندان ها تقریبا سالم هستند و پوسیدگی و شکستگی کم تری دارند مورد استفاده قرار می گیرند، بیشتر از لحاظ زیبایی، اصلاح فرم دندان ها و اصلاح رنگ با کم ترین دستکاری ممکن کاربرد دارد.

منبع:meimanat.com

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *