مرجع کتاب های خارجی و داخلی

ایمپلنت و تغذیه

ایمپلنت و تغذیه

ایمپلنت و تغذیه

تمامی بیمارانی که ایمپلنت می گذارند یا جراحی ایمپلنت دارند، باید پس از آن، ازایمپلنت و محیط دهان خود به خوبی مراقبت کنند ‌تا ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورده و یکی شود. برای بیماران بعد از جراحی،این سوال پیش می‌‌آید که پس از ایمپلنت از چه رژیم‌ غذایی باید استفاده کنند ؟ و تا چه زمانی باید بهداشت محیط دهان و ناحیه ایمپلنت را، انجام دهند؟

پس از آن‌که ایمپلنت در استخوان فک بیمار گذاشته شد ، سلول‌های استخوان ساز یا استئوبلاست ها،شروع ه ساخت استخوان در اطراف ایمپلنت می کنند و به مرور زمان ایمپلنت به استخوان طبیعی فک، جوش می خورد.  به همین علت وارد امدن فشار به ایمپلنت‌ در مرحله اولیه ،می‌تواند به رشد استخوان های جدید آسیب وارد کرده، پایه‌های آن را سست می کند و باعث شکست در درمان ایمپلنت می گردد.
بهتر است بعد از ایمپلنت از رژیم غذایی نرم استفاده کنیم.از جویدن و وارد کردن فشار در اطراف ایمپلنت خودداری کنیم.

مواد غذایی مفید دوره بعد از ایمپلنت چیست؟

به طور کلی مواد غذایی مفید زیر را پس از جراحی ایمپلنت می توانید مصرف کنید:

سوپ : غذای بسیار مناسبی برای چند روز اول پس از ایمپلنت می باشد.
میوه ها:  پوره ی شیر و موز، گلابی، هلو یا میوه های میکس شده دارای مقدار زیادی ویتامین هستند که در دوران پس از ایمپلنت بهتر است استفاده شود.
سبزیجات:  جزو بهترین تغذیه بعد از ایمپلنت است.
لبنیات:  لبنیات همچون ماست و شیر سبب افزایش کلسیم بدن می شوند و به استخوان سازی و جوش خوردن ایمپلنت کمک فراوانی می کنند. .
نوشیدنی ها:  نوشیدن چای ولرم و نه داغ ، زخم های ناشی از ایمپلنت را التیام می بخشد. مصرف عسل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی به کاهش ریسک عفونت احتمالی  دهان کمک محسوسی می نماید.

منبع:drsojodi.com

 

Posted in اخبار

نوشته های دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *