مرجع کتاب های خارجی و داخلی

مراقبت های پس از ترمیم (پر کردن) دندان

مراقبت های پس از ترمیم (پر کردن) دندان

مراقبت های پس از ترمیم (پر کردن) دندان

  1. دو ساعت پس از ترمیم دندان،از خوردن هرگونه ماده خوراکی جویدنی خودداری نمایید.(خوردن مایعات ایرادی ندارد.)همچنین به مدت 24 ساعت در هنگام جویدن از سمت دیگر دهان استفاده کنید و به مدت 4 روز از خوردن مواد خوراکی سفت، سخت و ترد مانند بیسکویت، چیپس، آجیل، تخمه ،ته دیگ، هویج خام و … نیز مواد نرم چسبنده مانند آدامس، شکلات و گز پرهیز کنید.
  2. در صورت  ترمیم دندان با مواد کامپوزیتی (همرنگ دندان یا سفید) جهت جلوگیری از رنگ گرفتن ماده ترمیمی و حفظ زیبایی از خوردن و آشامیدن مواد غذایی رنگی صنعتی و نوشیدنی های حاوی رنگدانه، گازدار و الکلی مانند (چای، قهوه، نوشابه، دوغ گازدار و …) به مدت 4 شبانه روز خودداری نمایید.
  3. پس از ترمیم دندان ها هیچ منعی برای مسواک زدن وجود ندارد ولی توجه داشته باشید در صورت ترمیم دندان با آمالگام(مواد غیر همرنگ دندان) از نخ دندان به مدت یک شبانه روز (24 ساعت) در اطراف دندان ترمیم شده استفاده ننمایید.
  4. احساس بلندی دندان ترمیم شده می تواند ناشی از وجود بی حسی در ناحیه باشد که این حس کاملا طبیعی است. لطفا از فشار دادن بیش از حد دندان ها روی یکدیگر جدا خودداری کنید؛ زیرا می تواند موجب شکستگی در ترمیم دندان شما شود. ولی در صورتی که بعد از برطرف شدن بی حسی همچنان در محل دندان ترمیم شده احساس بلندی وجود داشت، هرچه زودتر به دندانپزشک خود مراجعه نموده تا نسبت به برطرف کردن آن اقدام نماید.
  5. توصیه های برای درمان ترمیم دندان ها

  6. وجود خرده های مواد ترمیمی در داخل دهان می تواند موجب نگرانی شما شود. باید توجه داشته باشید که به دلیل بی حسی، شما پس از پایان ترمیم قادر به شستشوی کامل دهان خود نخواهید بود و یا ممکن است به هر دلیل تکه های اضافه مواد ترمیمی در لابلای دندان های شما تجمع پیدا کرده باشد که جای نگرانی ندارد.
  7. احساس درد پس از ترمیم دندان ها مخصوصا در هنگام خوردن مواد غذایی سرد یا گرم و یا حین فشار طبیعی است که این درد پس از گذشت مدتی کاهش می یابد. باید توجه داشت که گاهی برطرف شدن این حساسیت تا حدود دو ماه طول خواهد کشید. در صورت وجود در شدید پس از ترمیم، جهت درمان ریشه (عصب کشی) به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  8. جهت جلوگیری از احساس درد در دندان ترمیم شده و نیز محل تزریق بی حسی، پس از ترک مطب دندانپزکشی و نیز قبل از خواب شبانه، داروی ضد درد مصرف نمایید.
  9. پس از بی حسی دندان های فک پایین، ممکن است احساس درد و خشکی در ناحیه مفصل فک کنید که با گذشت زمان و گرم نمودن آن (کمپرس گرم) درد برطرف می شود.
Posted in اخبار

نوشته های دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *