مرجع کتاب های ایران و جهان

دلایل سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت:

زمانی که بیمار برای دریافت ایمپلنت مراجعه می کند، به این امید است که راه حل زیبا و بادوامی برای دندان از دست رفته خود بیابد. اما اگر پس از دریافت ایملپنت، لثه های بیمار سیاه، خاکستری یا قهوه ای شوند چطور؟ سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت محتمل است اما معمولا به جز مسئله زیبایی، نگرانی دیگری به وجود نمی آورد. در ادامه برخی دلایل و راه های درمان سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت را بررسی می کنیم.

دلایل سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت:
دلایل سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت:

دلایل سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت:

در شرایطی که لثه های بیمار پس از جراحی ایمپلنت، سیاه، خاکستری یا قهوه ای می شوند، اولین چیزی که به فکر بیمار می رسد ابتلا به عفونتی خطرناک است. هر چند بیماری های پریودنتال می توانند عامل بروز این مشکل باشند، اما در اغلب موارد مشکل در جای دیگری است.

در بیشتر بیماران، سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت به دلیل نازک بودن بافت لثه در محل جراحی ایجاد می شود. در این بیماران، پست تیتانیومی ایمپلنت از ورای لثه دیده می شود و باعث می شود که لبخند بیمار تیره به نظر برسد.

در برخی موارد، دیده شدن پست تیتانیومی ایمپلنت به دلیل تحلیل لثه رخ می دهد. تنها دندانپزشک می تواند تفاوت نازک بودن بافت لثه و تحلیل لثه را تشخیص دهد و درمان مناسب برای بیمار را پیشنهاد دهد.

در موارد نادر، نوعی بیماری به نام بیماری پریودنتال نکروزی عامل سیاه شدن لثه است. این نوع بیماری لثه جدی و اما در عین حال نادر است. در صورتی که قسمت خاکستری شده لثه ناسالم به نظر می رسد یا در حال گسترش است، هر چه سریع تر باید با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید.

درمان سیاه شدن لثه در اطراف ایمپلنت:

در صورتی که از ظاهر لثه های خود در اطراف محل جراحی ناراضی هستید، راه حل های بالقوه زیادی برای این مشکل وجود دارد. در صورتی که عامل بروز مشکل، بیمار باشد، درمان بیماری لثه نه تنها مشکل را برطرف می کند بلکه از ایمپلنت و طول عمر آن نیز محافظت می کند.

در صورتی که نازک بودن لثه عامل تیره شدن آن باشد، روش های پیوند بافت لثه می توانند زیبایی لبخندتان را به شما بازگردانند.

گزینه دیگری که برای رفع این مشکل وجود دارد تعویض ایمپلنت فلزی با سرامیکی است. از آنجا که این نوع ایمپلنت سفید است بهتر از سایر انواع آن با دندان های طبیعی بیمار تطابق می یابد. با این که این روش جدید است، اما به اندازه ایمپلنت های سنتی و فلزی موثر و قابل اعتماد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *